مقالات آموزشی پنوماتیک

موتور پنوماتیک چیست

موتور پنوماتیک

موتور پنوماتیک (موتور هوا) یا موتور هوای فشرده نوعی موتور است که با گسترش هوای فشرده کار مکانیکی انجام می دهد. موتور پنوماتیک به طور کلی انرژی هوای فشرده را از طریق حرکت خطی یا چرخشی به کار مکانیکی تبدیل می کنند. حرکت خطی می‌تواند از طریق دیافراگم یا محرک پیستونی حاصل شود ، در حالی که حرکت چرخشی توسط موتور هوایی از نوع پره ، موتور هوای پیستونی ، توربین هوا یا موتور نوع دنده ای تأمین می شود.

 

برای استعلام قیمت و خرید تجهیزات پنوماتیک با کارشناسان بخش فروش آراد صنعت تماس حاصل فرمایید.

02133970872

موتور پنوماتیک چیست؟

برای درک چگونگی عملکرد موتور پنوماتیک ، مهم است که ابتدا بدانید موتور پنوماتیک چیست. موتور پنوماتیک مکانیزمی است که هوای فشرده را می گیرد و آن را به انرژی تبدیل می کند که سپس برای کارهای مکانیکی استفاده می شود. این موتورها را می توان در کاربردهای صنعتی یافت ، جایی که محرک های پیستونی یا دیافراگم حرکت خطی ایجاد می کنند. علاوه بر حرکت خطی ، موتورهای پنوماتیک همچنین قادر به تولید حرکت چرخشی هستند. این نوع حرکت توسط یک موتور هوای پیستونی یا یک موتور هوا تولید می شود که شبیه پره است. هر نوع موتور عملکرد متفاوتی دارد. به عنوان مثال ، موتورهای گاز طبیعی یا دیزل با استفاده از نوع پره ای موتورهای هوایی که حرکت چرخشی تولید می کنند ، شروع می شوند.

 

عملکرد موتورهای پنوماتیکی

موتور پنوماتیکی طی دو قرن گذشته به اشکال مختلف وجود داشته اند که اندازه آن‌ها از موتورهای دستی گرفته تا موتورهای تا چند صد اسب بخار متفاوت است. بعضی از انواع آن‌ها به پیستون و سیلندر متکی هستند. بسیاری از موتورهای هوای فشرده با گرم کردن هوای ورودی یا خود موتور عملکرد خود را بهبود می بخشند. موتورهای پنوماتیک موفقیت گسترده ای در صنعت ابزار دستی پیدا کرده اند، اما در طیف گسترده ای از کاربردهای صنعتی نیز به صورت ثابت استفاده می شوند. تلاش های مداوم برای گسترش استفاده از آنها در صنعت حمل و نقل صورت می گیرد. با این وجود موتورهای پنوماتیک قبل از اینکه به عنوان گزینه ای مناسب در صنعت حمل و نقل مشاهده شوند باید بر ناکارآمدی ها غلبه کنند.

 

کاربرد موتور پنوماتیک در صنایع مختلف

موتورهای پنوماتیک نیز در محدوده وسیعی از کاربردهای صنعتی به صورت ثابت استفاده می شوند. اگرچه بهره وری کلی ابزارهای پنوماتیک کم است و نیاز به دسترسی به منبع هوای فشرده دارند ، اما مزایای متعددی نسبت به ابزار برقی وجود دارد. کاربرد گسترده موتورهای پنوماتیک در ابزار دستی، آچارهای ضربه ای، ابزارها، پیچ گوشتی‌ها، مهره‌ها، دریل ها، آسیاب ها و غیره است.

 

مزایای استفاده از موتور پنوماتیک

  • از آنجا که آنها به برق نیاز ندارند، می توان از موتورهای هوا در جوهای فرار استفاده کرد.
  • معمولاً چگالی توان بالاتری دارند، بنابراین موتور هوای کوچکتر می تواند همان نیرو را با همتای الکتریکی خود تحویل دهد.
  • می توان سرعت موتور هوا را از طریق شیرهای کنترل جریان ساده به جای کنترل سرعت الکترونیکی گران و پیچیده تنظیم کرد.
  • گشتاور موتور هوا را می توان به سادگی با تنظیم فشار تغییر داد.
  • موتورهای هوا نسبت به موتورهای الکتریکی گرمای کمتری تولید می کنند.

 

منابع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Pneumatic_motor

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.