مقالات آموزشی پنوماتیک

شیر کشویی چیست

شیر کشویی چیست

شیر کشویی پنوماتیک جزو شیرهایی محسوب می­‌شود که در لوله‌­های انتقال سیالاتی همچون آب مورد استفاده قرار می‌­گیرد. شیر کشویی پنوماتیکی شیر تنطیمی نیست بلکه شیر قطع و وصل جریان سیال است. در واقع این شیر یا سیال را به طور کامل عبور می­دهد و یا مانع از عبور جریان سیال می­‌شود. در هنگام عبور سیال کشو یا دیسک موجود درون شیر کشویی از مدار به طور کامل خارج شده و مسیر را برای عبور سیال باز می­‌کند اما در حالتی که کشو عمود بر خط لوله قرار بگیرد مسیر عبور جریان به طور کامل قطع خواهد شد. اگر از شیر کشویی پنوماتیک به عنوان شیر تنظیمی استفاده شود، برخورد سیال با کشو باعث ایجاد ارتعاش درون آن شده و کشو فرسوده خواهد شد. سیال عبور داده شده از درون سیستم نباید دمای بالاتر از 80 درجه سانتی گراد داشته باشد. شیرهای کشویی در صنایع مختلفی همچون، پالایشگاه ها، مجتمع های پتروشیمی، نیروگاه ها، تاسیسات دریایی، پروژه های آبرسانی و کارخانجات مختلف صنعتی بسیار پرکاربرد هستند. قیمت شیر کشویی بر اساس مدل آن متفاوت است. برای دریافت لیست قیمت شیر کشویی پنوماتیکی می‌توانید با کارشناسان فروش آراد صنعت تماس حاصل فرمایید.

 

برای استعلام قیمت و خرید سیستم پنوماتیک با کارشناسان آراد صنعت تماس بگیرید.

 

انواع شیر فلکه کشویی شامل مدل های زیر است:

شیر کشویی پنوماتیکی

شیر کشویی پنوماتیک موازی

در شیر کشویی پنوماتیکی موازی از یک دیسک تخت دروازه‌ای در بین دو نشیمنگاه موازی استفاده شده است. در این نوع شیر کشویی از یک لبه تیز در قسمت پائین استفاده شده است که این لبه تیز برای از بین بردن ذرات جامد ورودی به شیر کشویی مورد استفاده می‌باشد. در این نوع شیرهای کشوی اگر فشار سیال پایین باشد شیر آب بندی خوبی ندارد. هر چه فشار سیال بیشتر باشد آب بندی شیر نیز بهتر است.

 

شیر کشویی پنوماتیک گوه‌­ای

در شیر کشویی گوه‌­ای دیواره دیسک عمود بر مسیر عبور جریان سیال نیست و با صفحه عمود بر مسیر جریان سیال، زاویه می­سازد. لبه پایینی این مدل از دیسک­‌ها به شکل یک گوه است و کاملاً صاف و تخت نمی باشد. در این مدل از شیر­ها با توجه به شکل ظاهری دیسک، میزان سایش و فرسایش مابین دیسک و نشیمنگاه بسیار کم می‌باشد. در مدل گوه‌­ای، هم در فشار پایین وهم در فشار بالا، شیر کشویی آب­بندی مناسبی دارد.

در بازار شیرهای سوزنی نیز وجود دارند. این شیرها مانند شیرفلکه کشویی بسیار پرکاربرد هستند. اما تفاوت شیر فلکه کشویی و سوزنی در چیست؟ شیرهای سوزنی علاوه بر اینکه جریان را قطع و وصل می­کنند، بلکه برای تنظیم جریان عبوری از شیر نیز مورد استفاده قرار می­گیرند. در شیرالات سوزنی، دیسکی مخروطی شکل توسط ساقه شیر حرکت می­کند و بر روی نشیمنگاه می نشیند و مانع عبور جریان می­شود. تفاوت دیگر شیرهای کشویی با سوزنی در این است که وقتی شیر کشویی در حالت باز قرار می­گیرد افت جریانی در سیال ایجاد نمی­کند اما شیر­های سوزنی اگر به صورت کامل هم باز باشند باز هم افت فشار زیادی ایجاد می­کنند.

 

خرید شیر کشویی پنوماتیک

همانطور که گفته شد شیر کشویی پنوماتیک معمولا در دمای پایین استفاده می­‌شوند اما شیرهای سوزنی می‌­توانند بخار را نیز عبور دهند. شیر فلکه کشویی پنوماتیک یکی از انواع شیر فلکه­‌های کشویی است که با عملگر پنوماتیک کار می‌کند. اما عملگر پنوماتیک چیست؟ عملگر پنوماتیک عملگر بادی است. در واقع از هوای فشرده استفاده می­‌کند تا شیر را از راه دور یا نزدیک باز یا بسته کند. این نوع شیر کشویی می­تواند با فشار هوای ۴ تا ۸ بار کار کند. امروزه بسیاری از فروشگاه های اینترنتی اقدام به فروش شیر کشویی پنوماتیک به صورت آنلاین کرده اند. برای خرید شیر کشویی میتوانید با کارشناسان بخش فروش ما تماس حاصل فرمایید.

 

برای مشاهده سایر محصولات شیر دستی پنوماتیک و شیر برقی پنوماتیک به بخش فروشگاه اینترنتی آراد صنعت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.