مقالات آموزشی پنوماتیک

شیر دیافراگمی چیست؟

شیر دیافراگمی

شیر دیافراگمی شیری است از خانواده شیر برقی پنوماتیک که از یک دیسک انعطاف پذیر ساخته شده است و به یک کمپرسور متصل است. شیر دیافراگمی معمولا حرکتی خطی داشته که هم برای قطع و وصل جریان سیال مورد استفاده قرار می­گیرد هم به برای تنظیم دبی جریان. نشتی در شیرهای دیافراگمی تقریبا صفر است. علت این مساله استفاده از دیسک دیافراگمی است. این مزیت در شیرهای دیافراگمی باعث شده است که از این نوع شیرها برای انتقال سیال­های سمی و خطرناک، سیالات حاوی ذرات جامد، سیالات رادیواکتیوی و کلیه­‌ی سیالاتی که می­‌توانند موجب آلودگی شوند، استفاده کرد. همچنین در خطوطی که نیازمند خلا است، استفاده از شیرهای دیافراگمی مناسب است زیرا کوچکترین نشتی­، خلا موجود در لوله ها را می­شکند. همچنین  سیالاتی که باعث انسداد، خوردگی و چسبیدن قطعات دیگر شیرها به یکدیگر می­‌شوند، می­‌توانند به آسانی و بدون هیچ مشکلی از شیر دیافراگمی عبور کنند. همانطور که گفته شد دیسک دیافراگمی متصل به کمپسور است. هنگاميكه كمپرسور به سمت بالا حركت كند، ديافراگم به بالا كشيده می شود و اگر كمپرسور به پايين برود، دیسک ديافراگمی نيز به پايين رفته و شكل انتهايی شير را به خود می گیرد و مسیر بسته میشود.

 

دیافراگم مورد استفاده در شیرهای دیافراگمی می­تواند از مواد مختلفی تشکیل شده باشد. جنس دیافراگم بر دما ، فشار و فرکانس کاری شیر تاثیرگذار است. همچنین عمر دیافراگم بستگی به شرایط کاری شیر دارد. معمولا دیافراگم استفاده شده در شیر دیافراگمی از جنس مواد الاستومری است که می­تواند مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی و دماهای بالا داشته باشد. اغلب مواد الاستومری در دماهای زیر 65 درجه سانتی گراد عملکرد بسیار بالایی دارند. اما اگر دما بالاتر برود در محیط­های شیمیایی امکان گسیختگی دیافراگم وجود دارد. پس برای استفاده از شیرهای دیافراگمی در شرایط سخت باید با شرکت تولید­کننده آن هماهنگ کرد زیرا شیرهای دیافراگمی شرایط خیلی سخت دمایی و شیمیایی را تحمل نمی­کنند.

 

انواع شیر دیافراگمی

شیر دیافراگمی پنوماتیک

شیر دیافراگمی پنوماتیک یکی از انواع شیرهای دیافراگمی که با عملگر پنوماتیک کار می­کند. اما عملگر پنوماتیک چیست و چطور عمل می­کند؟ عملگر پنوماتیک عملگر بادی است. در واقع از هوای فشرده استفاده می­کند تا شیر را از راه دور یا نزدیک باز یا بسته کند. از این نوع شیرها دیافراگمی در جایی استفاده می­شود که امکان وجود اپراتور برای باز و بسته کردن شیر وجود نداشته باشد. در این روش چون سرعت عملکرد شیر بالاتر است در مواقعی که سیال خطرناک شیمیایی جابجا می­شود، مورد استفاده قرار می­گیرد.

شيرهای ديافراگمی بر اساس شكل بدنه به دو دسته تقسيم بندی می­شوند:

 

  • شير ديافراگمی با برآمدگی داخل بدنه

در این نوع شیر دیافراگمی با بسته شدن شیر، دیافراگم بر روی یک برآمدگی می­نشیند و عبور جریان را قطع می­کند.

  • شير دیافراگمی بدون برآمدگی داخل بدنه

در اين نوع شيرها، ديافراگم بصورت يك شكل گوه ای است.

 

خرید شیر دیافراگمی

شیرهای دیافراگمی از جنس­های مختلفی ساخته شده­اند. شیرهای دیافراگمی استیل و شیرهای دیافراگمی چدنی دو نوع از شیرهای پر کاربرد در بازار هستند. شیرهای دیافراگمی استیل در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می­گیرند. خرید شیر دیافراگمی برای بسیاری از صنایع قابل توجه است. در بازار شیرهای دیافراگمی بسیار پرفروش هستند. فروش شیر دیافراگمی به صورت اینترنتی نیز انجام می­شود. برای استعلام قیمت شیر دیافراگمیمی­توانید با کارشناسان فروش صنعت آراد تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.